Czym są zdrowe tłuszcze?
Data publikacji 7 lutego 2023
Wiele osób zastanawia się, co to są tłuszcze i czy trzeba ich unikać. Faktycznie przyczyną chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów są sztuczne tłuszcze trans, które powstają w procesie uwodornienia w wysokiej temperaturze. Warto jednak zaznaczyć, że naturalne izomery trans obecne w mięsie i tłuszczu mają działanie antynowotworowe, antyoksydacyjne oraz przeciwmiażdżycowe. Naukowcy potwierdzają, że nie ilość tłuszczu, ale jego chemiczna budowa decyduje o tym, czy przyczynia się do miażdżycy i otyłości. W tym artykule wyjaśnimy, gdzie występują tłuszcze, a także podpowiemy, czy warto je spożywać.
Tłuszcze w diecie
Bez wątpienia tłuszcze pozostają w cieniu węglowodanów i białka. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy mógł usłyszeć o ich negatywnym wpływie na zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że tłuszcz tłuszczowi nie jest równy. W obszarze tego makroskładnika możliwe jest w końcu wyróżnienie kwasów tłuszczowych nienasyconych oraz nasyconych. Warto podkreślić, że organizm człowieka potrzebuje makroskładników do prawidłowego funkcjonowania. Wśród makroskładników można wymienić tłuszcze, węglowodany oraz białko.
Czym są tłuszcze nasycone?
Tłuszcze są owiane złą sławą, ale trzeba wspomnieć, że biorą udział w regulacji procesów zapalnych i produkcji hormonów steroidowych. Gdyby nie tłuszcze to takie witaminy jak A, D, E oraz K nie byłyby wchłaniane. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że każdy tłuszcz składa się z cząsteczek tlenu, wodoru oraz węgla. Dodatkowo dostarcza naprawdę sporą dawkę energii organizmowi, bo aż 9 kalorii na 1 gram. Pod względem konsystencji można wyróżnić tłuszcze stałe oraz płynne. Jeśli chodzi o pochodzenie to wymieniamy tłuszcze zwierzęce i roślinne. Kwasy nasycone tłuszczowe to takie, w których atomy węgla są połączone z atomami wodoru, czyli występują jedynie wiązania pojedyncze.
Jakie tłuszcze są zdrowe?
Warto pamiętać, że kwasy tłuszczowe nasycone są pochodzenia zwierzęcego. Przykłady produktów bogatych w tłuszcze nasycone to wędliny, tłuste mięsa, masło, ser oraz smalec. Można śmiało powiedzieć, że dużą odpornością na utlenianie cechują się nasycone kwasy tłuszczowe. W praktyce oznacza to, że mogą być wykorzystywane do obróbki termicznej, ponieważ nie są straszne im wysokie temperatury. Trzeba wspomnieć, że kwasy tłuszczowe zawierają cholesterol. Nie wszyscy mają świadomość, że cholesterol jest niezbędny do właściwego funkcjonowania. Znajduje się on we wszystkich komórkach organizmu, a w wątrobie i tkance nerwowej znajdują się jego największe pokłady. Jest on tak ważny, ponieważ bierze udział w budowie płciowych hormonów, czyli estrogenu i progesteronu. Dodatkowo jest potrzebny do prawidłowego trawienia i usprawnia procesy myślowe, więc wpływa na pamięć. Produkty pochodzenia zwierzęcego są jego źródłem w diecie. Z kolei produkty pochodzenia roślinnego są źródłem tłuszczów nienasyconych. Są to przede wszystkim orzechy, oleje, pestki oraz ryby. Zdrowe tłuszcze mają właściwości przeciwzapalne, a także wspierają pracę układu nerwowego. Bardzo ważne jest, żeby zadbać o prawidłowe proporcje omega 3.