glamourlady.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, diecie.

Zdrowie

Sen a proces starzenia się: Jak sen wpływa na wygląd i zdrowie skóry?

Sen a proces starzenia się: Jak sen wpływa na wygląd i zdrowie skóry?

Ilość snu ma silny wpływ na zdrowie całego organizmu. Wiąże się to przede wszystkim z mającymi miejsce w nocy procesami regeneracyjnymi. Efektywny sen może w znacznym stopniu zdeterminować wygląd skóry oraz jej zdrowie. Czy zadbanie o wypoczynek może opóźnić procesy starzenia się i zapewnić cerze młody wygląd?

Kolagen i regeneracja

Wpływ snu na wygląd skóry związany jest przede wszystkim z regeneracją skóry oraz produkcją kolagenu. Nocą komórki odbudowują się zdecydowanie szybciej. W połączeniu ze stosowaniem dobrych kosmetyków można dzięki temu zmniejszyć widoczność zmarszczek i innych niedoskonałości. Z kolei kolagen ma za zadanie utrzymywać skórę w elastycznej i jędrnej formie. Jest produkowany przede wszystkim podczas snu, a bez niego praktycznie niemożliwe jest zachowanie idealnej cery.

Jak sen poprawia zdrowie skóry?

Na zdrowie skóry nie wpływają tylko procesy regeneracji i wydzielania kolagenu. Istnieją też inne istotne czynniki, wśród których można wyróżnić m.in.

  • Usuwanie toksyn – na ogólne zdrowie skóry szkodliwie wpływają m.in. niektóre produkty przemiany materii. Są one najbardziej skutecznie usuwane właśnie w ciągu nocy. Ten mechanizm sprawia, że równowaga skóry jest na zdecydowanie lepszym poziomie.
  • Redukowanie stanów zapalnych – stany zapalne zaostrzają się u osób niedbających o sen. Znacznie przyspieszają starzenie się i sprawiają, że zmarszczki i przebarwienia pojawiają się zdecydowanie za szybko.
  • Wspomaganie odpowiedniego nawodnienia – aby skóra była elastyczna i wyglądała zdrowo, musi być optymalnie nawodniona. Ciało w godzinach nocnych reguluje poziom wilgotności.
  • Wzmocnienie skóry – organizm, który ma codziennie szansę wypocząć, nie zmaga się z nadmiarem obrzęków. Tym samym znacznie rzadziej pod oczami pojawiają się ciemne kręgi, a oznaki starzenia na skórze nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Czy dbając o sen można opóźnić proces starzenia się?

Dbanie o sen może widocznie poprawić kondycję skóry i opóźnić proces starzenia się. Odpowiednia ilość nocnego wypoczynku wpływa bowiem na prawidłowy przebieg różnych procesów fizjologicznych. A jakie kroki warto podjąć, aby zmaksymalizować efekty gwarantowane przez sen? Dla skóry ważne jest to, a poduszka była ubrana w poszewkę z delikatnego materiału. Duże znaczenie ma też przewiewność. Brak nadmiernego pocenia się i gromadzenia się wilgoci to podstawa dla zdrowej skóry, braku zaskórników i niedoskonałości.

Sen jest niezwykle ważny dla ogólnego zdrowia skóry. Warto dbać jednak nie tylko o jego ilość, ale również o higienę panującą w sypialni. W tym celu należy wyposażyć się w poduszki, pościele i kołdry, które są przewiewne i można je regularnie prać.
 
 Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.

Udostępnij