Sucha skóra jest dość powszechnym problemem, charakteryzującym się brakiem odpowiedniej ilości wody w najbardziej powierzchownej warstwie skóry, czyli naskórka.

sucha-skora-domowe-sposoby

Problem suchej skóry w równym stopniu dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Na problem narażone są w szczególności osoby starsze ponieważ ich skóra jest najbardziej podatna na utratę wody.

Skóra u osób w podeszłym wieku ma szczególną tendencję do znacznego zmniejszenia ilości naturalnych olejów skóry, które odpowiadają za nawilżenie.

Sucha skóra jest problemem, który dotyka najczęściej takie obszary jak ramiona, ręce, a zwłaszcza kończyny dolne.  Sucha skóra może być łagodnym, tymczasowym stanem trwającym kilka dni lub tygodni. Ale może również stać się bardziej dotkliwym, długoterminowym problemem.

Do głównych objawów należy dyskomfort wynikający z napięcia skóry i swędzenia. Dodatkowo, czynniki zewnętrzne, choćby pogoda mogą wpływać na stopień suchości skóry. Na przykład, zimne lub suche powietrze, zwłaszcza zimą może pogorszyć stan skóry. Dlatego kluczowe jest stałe nawilżanie skóry.

Naskórek zwykle składa się z tłuszczu (lipidów) i białka. Część lipidowa naskórka zapobiega odwodnieniu skóry. Kiedy oleje tłuszczowe skóry zostają usunięte, skóra traci swoją ochronę i szybciej traci wilgoć. Ponieważ skóra staje się sucha, może stać się bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia i wysypki.

Sucha skóra – domowe sposoby

Przede wszystkim unikaj mydeł na bazie chemii oraz mocnych środków czyszczących. Jeśli już musisz z nich skorzystać chroń dłonie rękawiczkami, które utrudnią bezpośredni kontakt substancji wysuszających ze skórą.

Leczenie suchej skóry jest długotrwałe. Nieleczona może doprowadzić do powikłań, w tym wyprysków, wtórnych zakażeń bakteryjnych, tkanki łącznej i odbarwienia skóry.

Sucha skóra – przyczyny

Sucha skóra jest przyczyną zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych czynników. Zewnętrzne są najłatwiejsze do rozwiązania. Obejmują niskie temperatury i niską wilgotność powietrza, szczególnie w okresie zimowym, gdy w pomieszczeniach stosowane są grzejniki do ogrzewania.

Czynniki wewnętrzne obejmują ogólny stan zdrowia, wiek, geny, historię rodziny i osobistej historii innych schorzeń, takich jak atopowe zapalenie skóry.

 

Czynniki zewnętrzne, które powodują suchość skóry m.in.

  • nadużywanie środków odkażających i środków czyszczących,
  • zbyt zimna temperatura,
  • niska wilgotność.
  • kąpiel pod prysznicem – zbyt wysoka temperatura wody.

 

Zdarza się, że materiał naszych ubrań może podrażniać skórę i wpływać na jej suchość. Niektóre materiały takie jak wełna lub włókna syntetyczne mają szczególną tendencję do podrażnień skóry. Dlatego lepiej na nie uważać.

Skóra sucha może być też oznaką wewnętrznego stanu zdrowia. Na przykład, egzema, łuszczyca, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, i niedożywienie są związane ze skórą suchą.

Jak radzić sobie ze spierzchniętymi ustami?

21 stycznia 2017 . by Kasia

Zima nie odpuszcza dlatego mamy dla Was kolejny artykuł z poradami. Ostatnio pisałyśmy o tym jak radzić sobie zimą z suchą skórą?. Dziś mamy coś na temat, który dotyka co trzecią z nas czyli spierzchnięte usta. Internet roi się od spiskowych teorii na temat balsamów do ust. Niektórzy twierdzą, że popularne produkty są specjalnie naładowane…

READ MORE

Sucha skóra – objawy

Kluczowym objawem jest swędzenie. Ludzie, którzy mają suchą skórę mają często szorstkie, suche, czerwone plamy na skórze, które swędzą. Typowe obszary najczęściej dotknięte problemem to ramiona, ręce, nogi, brzuch dolne obszary, takie jak kostki czy stopy.

Czy sucha skóra może być wynikiem wadliwych genów?

Sucha skóra może być spowodowana chorobą genetyczną zwaną rybią łuską. Istnieje wiele typów rybiej łuski. Rybia łuska jest najbardziej rozpowszechnionym typem i jest ciężkim stanem łuszczenia skóry. Podobnie jak atopowe zapalenie skóry, który uważa się, że składnik genetyczny.

W jaki sposób można zapobiec suchości skóry?

Aby ochronić skórę przed wysuszaniem, pomocne może okazać się nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, zwłaszcza podczas suchych, zimowych miesięcy.

Czasami zmniejszenie częstotliwość kąpieli i unikanie silnych mydeł i detergentów może pomóc poprawić nawilżenie skóry.

Sucha skóra – jak leczyć?

Najlepszym sposobem leczenia suchej skóry jest codzienne smarowanie emolientem (substancją, która hamuje parowanie wody ze względu na tłustą warstwę jaką pozostawia na skórze). Ponieważ problem najczęściej powodowany jest przyczynami zewnętrznymi, zabiegi zewnętrzne, takie jak kremy i balsamy mogą być stosowane i skutecznie kontrolować problem. Głównym celem leczenia jest to, aby zatrzymać swędzenie, zapobiec utracie wody i przywrócić nawilżenie.

6 COMMENTS

  1. Na mnie o dziwo ostatnio zadziałała oliwka dla dzieci ale w ŻELU, a nie taka tradycyjna. Utrzymuje się długo (dłużej niż po balsamie) i choć skóra jest lekko lepka, to mimo wszystko nawilżona. ALe każdy musi znaleźć własne wyjście 🙂 pozdrawiam

  2. Na socha skore jeśli chodzi o ciało polecam maść z nagietka pisałam o niej u siebie polecam się zapoznac🙂 I len tez fajnie wpływa na skore 🙃

  3. Moja dziewczyna miala bardzo sucha skore i kolezanka polecil jej olej z czarnego kminku. Nie tylko przeszlo jej to, ale i tradzik prawie zanikl 🙂