kosmetyki-naturalne-czy-kosmetyki-ekologiczne-jaka-jest-roznica

Kosmetyki naturalne czy kosmetyki ekologiczne? Jaka jest różnica?

Eko, bio, naturalny, organiczny, bez parabenów, sztucznych barwników i zapachów – jak odnaleźć się w gąszczu tych zagadkowo brzmiących określeń? Czy ekologiczny kosmetyk jest jednocześnie naturalny? Sprawdźmy.

Niewiele osób ma świadomość różnić pomiędzy kosmetykami naturalnymi i ekologicznymi. Trudno się dziwić. Oba określenia kojarzą się bowiem ze zdrowiem, starannie wyselekcjonowanymi roślinnymi składnikami i korzystnym wpływem na skórę.


Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Proces produkcji kosmetyków naturalnych powinien spełniać wymagania Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy.
Winien odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego, a składniki powinny być otrzymywane:
* z naturalnych substancji pochodzenia roślinnego,
* z naturalnych substancji pochodzenia zwierzęcego, o ile proces pozyskiwania składnika został przeprowadzony bez szkody dla zwierząt,
* z naturalnych substancji pochodzenia mineralnego.


Kosmetyki naturalne a ekologiczne

Zarówno kosmetyki ekologiczne, jak i naturalne zawierają naturalne składniki. Jednak w przypadku kosmetyków ekologicznych powinny one pochodzić z certyfikowanych upraw ekologicznych. Niestety, aktualnie obowiązujące prawo nie definiuje, jaki odsetek składników powinien posiadać stosowne certyfikaty.

Choć producenci kosmetyków naturalnych nie muszą spełniać surowych norm, polskie marki kosmetyków naturalnych coraz częściej wykorzystują w swoich produktach ekologiczne surowce.


Kosmetyki naturalne – droższe od „tradycyjnych”?

Polskie kosmetyki naturalne wcale nie muszą być drogie. Na naszym rynku istnieje naprawdę sporo kosmetycznych hitów w przystępnych, przyjaznych dla portfela cenach.
W jaki sposób odróżnić prawdziwy, ekologiczny kosmetyk od tego, który jest „eko” tylko pozornie? Skąd czerpać wiedzę na temat najlepszych kosmetyków naturalnych? Blogi, vlogi i wiarygodne publikacje w branżowych portalach internetowych będą doskonałym źródłem informacji.

SHARE THIS

RELATED ARTICLES