jakich-skladnikow-wystrzegac-sie-w-kosmetykach-do-codziennej-pielegnacji

Jakich składników wystrzegać się w kosmetykach do codziennej pielęgnacji?

Czytanie składu popularnych kosmetyków pielęgnacyjnych może przyprawić o istny zawrót głowy. Dlaczego? Rozszyfrowanie zagadkowych symboli i tajemniczo brzmiących nazw często bywa ogromnym wyzwaniem. Jeśli Ty również nie wiesz czym jest SLS, silikon kojarzy Ci się głównie z powiększaniem piersi i chętnie sięgasz po oleje mineralne, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

W dzisiejszym artykule opowiemy, jakich składników należy się wystrzegać, kupując kosmetyki do codziennej pielęgnacji.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że kosmetyki, których używamy mają w sobie tak ogromną ilość substancji chemicznych. Sztuczne barwniki, parabeny, konserwanty – nie tylko nie pielęgnują skóry, ale dodatkowo ją obciążają. Mogą być także sprawcami silnych reakcji uczuleniowych.Stawiasz na naturalną pielęgnację? Wybieraj mądrze.

Zanim sięgniesz po kosmetyk, starannie przeanalizuj jego skład. Zrezygnuj z zakupu, jeśli na liście składników zobaczysz:

  • SLS lub SLES – popularne składniki szamponów, żelów pod prysznic czy żelów do mycia twarzy. Przesuszają skórę, zaburzają wydzielanie potu i łoju, niszczą warstwę lipidową – naturalną ochronę skóry. To właśnie dzięki SLS i SLES kosmetyki myjące tak wspaniale się pienią.
  • Silikony (np. dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, dimethicone, dimethiconol, cyclomethicone, cyclopentasiloxane, trimethylsilylamodimethicone, trimethylsiloxysilicates) stosowane powszechnie w kosmetykach do włosów. Nie zawierają żadnych substancji pielęgnacyjnych i regenerujących. Choć wizualnie mogą poprawiać wygląd włosów, tak naprawdę „od środka” im szkodzą.
  • Oleje mineralne (np. mineral oil, parafina, olej parafinowy, paraffinum oil, petrolatum, paraffinum liquidum, vaselinum flavum) to substancje powstałe w wyniku przeróbki ropy naftowej. Zatykają pory i nie pozwalają skórze swobodnie oddychać. Mogą powodować wypryski.
  • PEG, PPG, czyli glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe. Niszczą barierę lipidową skóry oraz rozpulchniają ją. Są także uznane za substancje potencjalnie rakotwórcze.
  • Aluminium (aluminum chlorohydrate) to popularny składnik dezodorantów i antyperspirantów. Hamuje pocenie się, co uniemożliwia organizmowi skuteczne oczyszczanie. Aluminium kumuluje się w tkankach, zaburzają pracę układu immunologicznego i nerwowego.
  • Parabeny (np. butylparaben, methylparaben, ethylparaben), to konserwanty, należące do najczęstszych alergenów. Parabeny powodują nie tylko reakcję uczuleniową, mogą także uwrażliwić skórę na czynniki zewnętrzne.
SHARE THIS

RELATED ARTICLES