Czy wiesz, że naukowcy odkryli niedawno, że oprócz łagodzenia problemów z plecami, joga może stanowić pomoc dla osób cierpiących na astmę i stwardnienie rozsiane?

Czym jest Joga?

To wywodząca się z Indii filozofia zajmująca się związkiem pomiędzy ciałem, a umysłem. Słowo Joga ma wiele znaczeń, jednym z nich jest „ujarzmienie” czyli opanowanie własnego ciała i umysłu. Jest to niezwykle trudna umiejętność, dlatego niektórzy muszą praktykować latami aby dojść do perfekcji.

Joga dla początkujących

24 stycznia 2017 . by Kasia

Masz wrażenie, że wszyscy Twoi znajomi mówią o jodze? Koleżanki zachwycają się jej zbawiennym wpływem na sylwetkę, a nerwowi dotąd koledzy stali się zrelaksowani niczym buddyjscy mnisi? Być może przyszedł już czas, byś Ty również dowiedziała się, w czym tkwi sekret tej wyjątkowej formy aktywności. Ostatnio pisałyśmy o zbawiennym wpływie jogi na nasze ciało, i…

READ MORE

Joga koi bóle pleców?

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), School of Medicine, 21 osób po 60-tym roku życia zaczęły uprawiać jogę dwa razy w tygodniu. Każdy z ochotników miał zaokrągloną górną partię grzbietu, która może znacznie ograniczać normalny ruch i funkcjonowanie.

Systematyczne ćwiczenia były w stanie zmniejszyć ich krzywiznę o 6 procent oraz zwiększyć szybkość chodzenia o 8 procent. Joga pomogła również zbudować równowagę. Badania UCLA, opublikowane w American Journal of Public Health sugerują, że joga wpływa na wzrost ogólnej wytrzymałości i elastyczności organizmu.

Czy wiesz, że…

Kundalinijoga to jeden z najbardziej tajemnych i ezoterycznych systemów rozwoju i doskonalenia duchowego wywodzący się z obszaru kulturowego Indii. Kundalinijoga to tantryczna metoda jogi, polegająca na umiejętnym pobudzaniu ognistej w swej naturze, siły życia drzemiącej u podstawy kręgosłupa.

Joga łagodzi ból nadgarstka?

Mniej więcej jedna na 20 polaków cierpi na zespół cieśni nadgarstka (CTS), bolesnego stanu, w którym obrzęk ścięgna naciska na nerwy w nadgarstku. Konwencjonalne środki obejmują unieruchomienie stawów w szynie lub nawet operacji. Ale zgodnie z badaniami opublikowanymi latem ubiegłego roku w Annals of Medycyny, joga może być jednym z najbezpieczniejszych zabiegów pierwszej linii dla osób z łagodnymi objawami.

 

Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na CTS, którzy wykonywali Jogę systematycznie (i prawidłowo) dwa razy w tygodniu przez 8 tygodni, osiągali czterokrotną poprawę siły chwytu i dwukrotny spadek bólu.

Zmniejsza stres?

Joga może pomóc zmniejszyć szansę na choroby serca. W badaniu opublikowanym w Journal of Medicine , 15 żołnierzy Armii trenowało jogę dwa razy dziennie. Po 3 miesiącach, grupa ta wykazała znaczący spadek ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszyło się prawdopodobieństwo choroby serca.

Hathajoga to jedna z najbardziej znanych na Zachodzie tradycji indyjskiej jogi, bazująca głównie na pozycjach ciała zwanych asana, sześciu procesach oczyszczających krija oraz na kontroli oddechu (pranajama).

Joga pomaga naturalnie zwalczyć zmarszczki

Ćwiczenia wykonywane w ramach jogi twarzy są w stanie przywrócić jej blask i poprawić koloryt cery. Efekty przychodzą zwykle po 2-3 tygodniach regularnych ćwiczeń.